Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi
Tee uus teema Vasta teemale  [ 73 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 26 Okt 2009 15:06 
Eemal

Liitunud: Teisipäev, 01 Juun 2004 23:31
Postitusi: 595
Rait kirjutas:
PriitV kirjutas:
20:05-20:28 seal vahel loksusite roolita randa. Rooli kaotusest oli möödas 15-35 minutit!!!
Siit küsimus: mide Te kurat selle aja tegite mitmekesti??? 35 minutiga jõuab kaldal uue profileeritud roolilehe vineerist või treipingis uue palleri valmis teha.


Õnnetuse hetkel puhus tuul puhanguti kuni 20 m/s ja loodetuulest tingituna olid lained "mäekõrgused." Kaptenina vilksas mul tõesti peast läbi ka abirooli kasutamise võimalus, kuid arvestades meie paiknemist lahel ja ilmastikutingimusi, oleks selle kasutuselevõtt olnud selgelt ülim risk. Purje uuesti heiskamise ja hädaabirooli katsetamisega oleksime tõenäoliselt Merivälja alla kividesse või Pirita muuli triivinud. Oli meie õnn, et tuul kandis meid just liivale. Meie jaoks oli primaarne oma asukoha võimalikult pikaaegne säilitamine ja abi kutsumine. Ca poole nimetatud ajast püüdsime Dillingeri abil jahti pukseerida. Pukseerimine antud olukorras oli ainuvõimalik viis meie jaht mere suunas päästa.

PriitV, kuigi Sinu postituse alges on isegi teatud iva, on lõppväited antud sündmuse konteksti siiski sobimatud ja meeskonna kritiseerimine põhjendamatu. Meie meeskonnal on Sinuga soov mitte edaspidi vaidlusse astuda, mistõttu palun tungivalt antud teemat, ega ka muid meiega seotud teemasid, enam mitte kommenteerida!


Ei saa tõesti aru antud kontekstis herr Kalle Kuusi ja PriitV targutustest hädarooli ja üleüldse roolita sõitmisest.

Roolita, ainult purjeta juhtimine on tõesti võimalik, kuid seda mõistliku tuulega ja mõistliku lainega. Katakaga on mul õnnestunud see nii tiht, külg kui alaltuules. Kord kaotasin lutšil rooli, ning siis oli ainuke kurss ikka külgtuules kaldale, põlnd siin miskit slaalomit enam...

Tahaks seda kunni näha, kes ilma roolita paudib ja paudib paati korralikus masus?

Ja tahaks seda seppa näha kes paudib hädarooliga Polarist üle 16 m/s tuules ja paarimeetrises teravas laines?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 26 Okt 2009 16:02 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 16 Juul 2006 14:41
Postitusi: 1764
Asukoht: Tallinn
Ühinen eelkõnelejaga. Samuti nõustun Tuulelaulu meeskonnaga - oleks purjed üles tõmmanud oleksite 7 sõlmega teadmata suunas minema pannud (mingit sorti hädarooli võims toel stabiilsust hoides) või käinud kord ühte kord teist pidi pikali nende suurte lainete vahel ja riskinud mastist ilma jäämisega.

_________________
http://purjekas-minni.blogspot.com/


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Okt 2009 06:47 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev, 11 Juul 2007 18:45
Postitusi: 1846
Asukoht: Tallinn
Mul on kaks küsimust "Tuulelaulule": Palju oli Teil enne roolipalleri purunemist purje peal ja mis oli purunemise hetkel kurss tuule suhtes?

_________________
Kalle Kuus yachtmaster


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Okt 2009 09:28 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev, 29 Dets 2007 18:59
Postitusi: 148
Asukoht: Pirita
Kalle Kuus kirjutas:
Mul on kaks küsimust "Tuulelaulule": Palju oli Teil enne roolipalleri purunemist purje peal ja mis oli purunemise hetkel kurss tuule suhtes?

Purjestuseks oli tol hetkel tormifoka ja rehvimata groot. Kurssi tuule suhtes päris täpselt ei suuda meenutada - oli suhteliselt vaba külgtüüle ots, normaalsete ilmastikutingimuste korral oleksime tõenäoliselt spinni hakanud punnitama.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Okt 2009 10:17 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev, 29 Dets 2007 18:59
Postitusi: 148
Asukoht: Pirita
Siinse hädaabirooli teema peale sain e-maili ühelt Polarise kaptenilt, kes aastaid tagasi on rooli kaotuse läbi teinud. Kogemuste jagamise mõttes avaldan selle ka siin foorumis. Kuna kapten ei soovi endale ja oma jahile tähelepanu, jätan nimed mainimata

Tere!
Mõtlesin siinkohal jagada oma kogemust seoses rooli murdumisega. Meil tuli omal ajal rool alt avamerel, nii et meil oli aega mõelda ja ehitada ja tegutseda. Proovisimegi siis kõikvõimalikke variante aeru ja spinnipoomiga. Võibolla oli asi meie käsitöö nõrgas tasemes või siis purjestuse mitte ideaalses trimmis-tasakaalus, aga abirool tihttuules abiks polnud. Taganttuules on küll võimalik põhimõtteliselt millega iganes natuke roolida, aga et tihttuules ja suure lainega(!) sõita, peab siiski mingi tegusam asi all olema. Vaikse veega saab muidugi sõita ka ilma roolita, olete endiste svertpaadisõitjatena seda kindlasti ka ise Optimistil proovinud, aga lainetuses me seda veerandisega toimima ei saanud. Üks põhjus oli kindlasti ka see, et me ei suutnud jahti maha kallutada, aga kreenis jaht ju luhvab - üks roolita sõitmise põhitõdesid... Teine põhjus ilmselt see, et veerandises pole midagi (st meil polnud), millega kajuti põhjalauda jäigalt spinnipoomi külge kinnitada ning kogu kupatust veel omakorda reelingusse püsti kinnitada nii et see keeraks ka... Samas ma ei kujuta ette, mida oleks pidanud purjeks panema, et ta kreeni poleks läinud.

Ja te oleksite seda kõike pidanud tegema 10 minutiga...! Ses suhtes ma arvan, et te tegutsesite kõige paremal võimalikul moel, mida mina ette kujutan.

Ja siis veel pukseerimisest. Meie sidusime otsa ümber masti, sest knaapi nii suurt otsa poleks saanud panna ja knaabi oleks vist küljest ära ka tõmmanud selle jõuga... Aga otsale tuleb ehitada n-ö allatõmme, st sinna otsa peale panime karabiinerid, millest jooksis ots kummalegi poole vööriknaapi, et ta seda pukserotsa lainete peal liiga kõrgele ei tõmbaks. Muidu tõmbab reelingu puruks.

Ja et paat risti pukseri taha ei läheks või siis pukserist mööda sõita ei üritaks nagu meiega juhtus (sest see laev, kes meid vedas, ei suutnud sellise tuulega alla 8-9 sõlme sõita ja veerandine lihtsalt glisseeris lainete peal laevast mööda), siis tasub küll mingi asi - olgu siis spinnipoom või midagi muud ahtrist üle parda riputada.

Ja ma ei taha sellega öelda, et abirooli üleüldsegi ei maksa ehitada.
Aga et seda välkkiirelt oleks võimalik teha või sellega suurte lainete ja tugeva tuulega tihttuules purjetada saaks, seda ma päriselt ei kipu uskuma.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 27 Okt 2009 10:43 
Eemal

Liitunud: Teisipäev, 16 Mär 2004 16:05
Postitusi: 377
Asukoht: Maakera
Rait kirjutas:
Vaikse veega saab muidugi sõita ka ilma roolita, olete endiste svertpaadisõitjatena seda kindlasti ka ise Optimistil proovinud, aga lainetuses me seda veerandisega toimima ei saanud. Üks põhjus oli kindlasti ka see, et me ei suutnud jahti maha kallutada, aga kreenis jaht ju luhvab - üks roolita sõitmise põhitõdesid...


Sai see aasta Eneli peal korduvalt proovitud ilma rooli puutumata sõita. Kui mitme muu "analoogse" jahi peal (First7.5, Bluesail) õnnestub see päris hästi isegi väikse lainega, siis Polaris millegipärast juba väiksemagi lainetuse puhul seda ei tee ja kipub luhvama. Ainult täiesti sileda vee ja ühtlase tuule puhul õnnestus. Ise kahtlustan osaliselt jahi kere disaini, uuematel jahtidel on lihtsalt hoopis teine käitumine sellises olukorras – keegi teadjam võiks seda natuke kommenteerida kuidas erinevad jahid/kerekujud sellist asja mõjutavad.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Okt 2009 10:57 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev, 30 Sept 2004 15:21
Postitusi: 5920
Asukoht: Saaremaa
Teema on huvitav ja seetõttu rääkisin loost oma purjetamisgurule. Peale pikemaid selgitusi ja viiteid raamatutele oli lõppkokkuvõttes tulemus umbes selline: matemaatiliselt ei ole võimalik monokerega purjetada, rääkimata purjedega juhtimisest kui puudub roolileht. Sellest aru saamiseks pidavat vajalik olema endale selgeks teha lihtsalt kogu selle komplekti geomeetria. Kogemused ja oskused ei mängi mingit rolli sest matemaatika on täppisteadus.
Valitud või kogemata paanikas tekkinud päästesituatsioon liivaranna kaudu oli parim võimalik lahendus. "Well done!"
Küll aga saab purjetada ja juhtida mingil määral paati, kui saad mingi lapatsi piisavalt jäigalt ahtri taha sokutada. Kõik muidugi oleneb ka ilmast, mida rajum, seda lootusetum. Tegelikult on umbes sama kirjeldus siin juba ridade vahelt välja tulnud, nüüd lisandus kogemustele lihtsalt teoreetiline argument: matemaatika.

_________________
Usus Est Magister Optimus
+372 56264630


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Okt 2009 13:29 
Eemal

Liitunud: Reede, 26 Dets 2008 13:16
Postitusi: 147
Asukoht: Kuopio
hooaeg läbi ja mõtlesin ka korra foorumisse piiluda. loodan, et kõigil kõvasti miile seljataga ja mõnusaid mälestusi talveks kamina ette kaasa võtta. ühest asjast ma siiski aru ei saa- mis mõnel mehel viga on? kas foorum on tõesti nii incognito koht, et siin kohe peab laimama ja mölisema? minu nägemist mööda talitasid mehed nii hästi kui võimalik ja ka lõpptulemus (uppunuid 0, põhjaläind või kahjustada saanud jahte 0) pole just kurta.
on karta, et talve ja masu tingimustes inin üha süveneb...
tulge palun mõistusele ja austage üksteist!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 28 Okt 2009 13:38 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev, 09 Apr 2007 20:47
Postitusi: 127
Meeletult tore et mõni viitsib "möliseda", vähemalt sai selle teema süvitsi läbi käia, muidu oleks olnud üks kommentaar ja vaikus. Lihtsalt see näitab meie kommijate taset, et lihtne sisukas vestlus ei võta elu sisse aga kui keegi "möliseb" siis vähemalt teema areneb.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Jaan 2010 09:46 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 21 Nov 2004 11:43
Postitusi: 215
Asukoht: Tallinn
Poisid on esilehel:
http://www.sailinganarchy.com/index_page1.php


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Jaan 2010 10:22 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 16 Juul 2006 14:41
Postitusi: 1764
Asukoht: Tallinn
Ups :P No neil oli selline seeria seal. Panid kaldale uhutud paate üles.

_________________
http://purjekas-minni.blogspot.com/


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Jaan 2010 11:59 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev, 29 Dets 2007 18:59
Postitusi: 148
Asukoht: Pirita
AndresA kirjutas:
Ups :P No neil oli selline seeria seal. Panid kaldale uhutud paate üles.

Andres, kas Sa ei tea muistsete viikingite vanasõna: "Kes teise õnnetuse pilte üles riputab, see ise madalikule sõidab:P"?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 28 Jaan 2010 13:03 
Eemal

Liitunud: Pühapäev, 16 Juul 2006 14:41
Postitusi: 1764
Asukoht: Tallinn
Rait kirjutas:
AndresA kirjutas:
Ups :P No neil oli selline seeria seal. Panid kaldale uhutud paate üles.

Andres, kas Sa ei tea muistsete viikingite vanasõna: "Kes teise õnnetuse pilte üles riputab, see ise madalikule sõidab:P"?


ilus pilt oli. õnnelik õnnetus oli ka. ja Tuulelaul sai kuulsaks :P

_________________
http://purjekas-minni.blogspot.com/


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 73 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group