Kipper.ee

KIPPER.EE

Väikelaevajuhi foorum
Logi sisse
Registreeru
Detailsem otsing
Sulge tooted

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Tee uus teema Vasta teemale  [ 51 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 13 Sept 2010 21:47 
Eemal

Pegasus on endine Kreutzwald.

Vabadussilla varemetest veidi allapoole just nn pioneeridemaja kohal oli ujuvkohvikuks (rahva suus Santa Maria) tehtud- see mis oli kunagi "Joala". Mis Joalast on veel järgi vedeleb enne Jänese silda Rannal kuskil kraavis.

Kunagise Politseiplatsi vastas oleva endise Kreutzwaldi ausamba ja praeguse Kalevipoja kuju juures oli pontoonsild millelt väljusid Kreutzwald ja Koidula igapäevastele regulaarreisidele.Peamiselt Rannale.Aga ka linnarahvaga nt. Suursoosse jõhvikale.
Vististi ka samalt kohalt veeti suure puupaadiga linnarahvast üle jõe enne kaarsilla valmimist.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Heietused vol.4.
PostitusPostitatud: Teisipäev, 14 Sept 2010 20:53 
Eemal

Tänud Retti! Jõetrammi nime osas on mul selgus olemas!
Sõudebaasist edasi paplialee lõpus algas ujula territoorium. Poolkaares riietusboksidega, mis lõppesid mõlemas otsas väravamajakestega. Kahjuks pole see ehitus säilinud, aga vääriks küll ennistamist!
Linnapoolses väravamajakeses asus Tartu Kalevi Jahtklubi! Mäletan seda majakest oma võimalikest esmastest mäletamistest peale... Isa oli mul jahtklubi aktiivne liige veemoto poole pealt ja mina pidevalt temaga sateliidina kaasas!
Maja ees jõel seisid legentaarsed kiiljahid "Rahu" ja "Joosep Toots" poide peal! Mootorpaadid ja väiksemad svertjahid nende seas svertristlejad "Mare" ja "Vanemuine" paalide vahel sillakese ääres.
Siin tutvusin Tartu vee-elu tollaste korüfeedega nagu Georg Vanamölder: ta oli klubiülem, skuutrisõitja ja purjetamise treener pioneeride majas.
Karl Kivastik Eesti veemoto Grand Old Man, kes on "süüdi", et minust sai purjetaja (tema oli see mees, kes andis mulle kätte tollase noorteklassi paadi "Kiisk" ja innustas mind nii purjetama, mootorpaadiga sõitma, kui ka mäesuusatamist harrastama
:D !). Doktor Kiur Mölder svertristleja "Mare" master (hoolitses minu eest Võrtsjärve laagris, kui märgadest riietest tingitud külm hakkas liiga tegema), minu Ellerikooli löökriistade õpetaja maestro Erich Kõlar, kes oli mulle suureks eeskujuks ka mootorpaadiga sõitmise vallas! "Vanemuise" näitleja Elmar Salulaht (Vanapagan) ja samanimelise svertristleja master, kes võttis vastutuse enda peale, et mina, Mati Lukken ja Enn Braun saaksime omapead minna kiiljaht "Rahu" slepis "Kiiskadega" Võrtsjärvele... :wink: Meenutan hea sõnaga Haldreid, Murutare, Hando Kruuvi, Paul Rästat, Räppo Kiuri ja andke mulle kõik minu tollased tuttavad andeks, kellede nimed siinkohal "Rootsi kuninga haigusest" tingituna enam meelde ei tule... :D
Aga ilusad ajad olid... :lol: !
Heietused jätkuvad... :lol: !

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Heietused vol.4.
PostitusPostitatud: Teisipäev, 14 Sept 2010 21:04 
Eemal
Kasutaja avatar

Kalle Kuus kirjutas:

Sõudebaasist edasi paplialee lõpus algas ujula territoorium. Poolkaares riietusboksidega, mis lõppesid mõlemas otsas väravamajakestega. Kahjuks pole see ehitus säilinud, aga vääriks küll ennistamist!
Linnapoolses väravamajakeses asus Tartu Kalevi Jahtklubi!

ei tea, mis häda seda oli lammutada? Või põles see maha?
Kaheksakümnendetel käisin mingis trennis, siis lasti seal boksides riideid vahetada. Enamustel olid lukudki ees. Mis lahti, sinna oli sisse situtud, aga hoone ise oli kõva. Ju siis polnud muinsuskaitset, mis oleks kaitsenud. Praegu oleks sellest hoone küll saanud, kui muidugi ära ei oleks lastud mädaneda, nagu praegu kombeks on. :?

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev, 14 Sept 2010 22:20 
Eemal
Kasutaja avatar

Retti info sobib ka minu allikate ja mäluga kokku! Ainus asi- tahtsin mingil ajal ühele tuttavale Joala jäänuseid näidata, aga jõge mööda sõites paistis vaid tühi koht... Aastate eest oli pool laeva veel alles. Kallele vastuseks- ametlik, aga mittekasutatav nimi oli kohvik Emajõe!
Aga jah, mina tulin purjetama (1965.a.), kui jahtklubi oli juba kolinud Kvissenthali. Nimed ja jahid on natuke tuttavad... Kapten Kalle kirjeldatud aegadest annab vist paarikümnel lehel väga huvitava ja värvika ülevaate Dr. Kiur Mölder Seenior! Originaal on Tartus Spordimuuseumis, koopia Meremuuseumis! Selle masinakirja kvaliteet on nukker. Kardan, et skanneerida ja siia üles panna on raske, ehkki võiks?
Reisilaev Pegasuse teemal: Meie, Kalle, oleme vahepeal vanaks jäänud... Noorema rahva jaoks on ta nende mäletamise algusest saati Pegasus... Ei teagi, mis hea lahendus on. Ehk siiski Pegasus??

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 15 Sept 2010 09:25 
Eemal
Kasutaja avatar

Rooli Robi kirjutas:
Kapten Kalle kirjeldatud aegadest annab vist paarikümnel lehel väga huvitava ja värvika ülevaate Dr. Kiur Mölder Seenior! Originaal on Tartus Spordimuuseumis, koopia Meremuuseumis! Selle masinakirja kvaliteet on nukker. Kardan, et skanneerida ja siia üles panna on raske, ehkki võiks?

Olen vist seda ülevaadet isegi korra käes hoidnud ja lehitsenud.Kahjuks lugeda pole saanud.Võiks ikkagi teha proovi-skaneerida ja teistele ka lugemiseks riputada. :)

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Heietused vol.5.
PostitusPostitatud: Kolmapäev, 15 Sept 2010 19:36 
Eemal

Kvissenthal: oli see nüüd 1962, või 1963, kui Tartu Kalevi Jahtklubi sinna kolis!
Klubihooneks sai Tartu Ülikooli ühele korporatsioonile enne sõda kuulunud otse Emajõe kalda kohal asuv suvepaviljon (e. õlletuba :lol: !). Mina taastaks (ehitaks uuesti üles) ka selle omaaegse jõekultuuri juurde kuulunud paviljoni!
NB! Olgem siis jõekultuursed inimesed ja võtkem mootorpaatitel Tartu Veemoto Klubi kohal kiiruse maha 6 sõlmeni, selleks, et seal mitte laineid tekitada! Ja vastavad liiklus- märgid peaks ka sinna üle pandama, veeliiklust kurieerivate persoonide poolt :lol: !
Nagu vol.1-s lubasin võtta kiiruse maha iga vastutuleva ja möödasõidetava aluse kohal :wink:, nii ka tegin!
Millised olid tulemused:
1. Tõsteti käed tervituseks! 2. Lehvitati vastu! 3. Oldi üllatunult rõõmsate nägudega!
Sellest järeldan, et toimisin õieti! Ometigi tabasin ennast mõttelt: nüüd ju sügis ja paate suhteliselt vähe vee peal! Mis saab suvel, kui neid on mitu korda rohkem? Siis ei jõuagi viimati Võrtsjärvele :lol: ? Küsimus suurele ringile:
Mis oleks siinkohal lahenduseks?
Üks asi jäi ka sellest sõidust hinge vaevama: päästevestid :roll: ! Ankrul seisvatel paatidel olid paljud selle seljast võtnud :evil: ! Aga kas neid veste tegelikult paadis oligi :twisted: ?
Tore, et meil on olemas Peeter Ude! Parem oleks, aga, kui ta sellist otsimise tööd ei peaks tegema!
Aga Reku vana parvekoha lähedal ootas mind taas, ühe vana kuivanud puu otsas, mu vana sõber: suur kotkas :D !
Heietused jätkuvad :lol: !

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev, 16 Sept 2010 08:34 
Eemal

http://piret.planet.ee/thumbnails.php?album=72
Esimesed 6 pilti on tartu.ee pildiarhiivist, ülejäänu oma kätetöö kuskil 80ndate lõpupoolest.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Re: Heietused vol.5.
PostitusPostitatud: Neljapäev, 16 Sept 2010 10:24 
Eemal
Kasutaja avatar

Kalle Kuus kirjutas:
Üks asi jäi ka sellest sõidust hinge vaevama: päästevestid :roll: ! Ankrul seisvatel paatidel olid paljud selle seljast võtnud :evil: !

Ankrul seisva paadi puhul ei nõua vesti kandmist mitte ükski seadus, seetõttu on inimesel, kes ei soovi enda kõhule paukvesti mustrit päevitada, vaba voli seda ankrul oleval alusel mitte kasutada.

Emajõel ei piina vist ka Tallinna lahelt tuntud tapjalained.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Heietused vol.6.
PostitusPostitatud: Neljapäev, 16 Sept 2010 19:24 
Eemal

Jah! Paraku on niimoodi, et, kui Aquadoriga oleks täiskäiguga möödunud, oleks väikeste kummipaatide mehed ankrul olles kindlasti ujunud :lol: ! Seda juba sellepärast, et ankruotsad neil kole lühikesed olid... Ja, kui veel 0,5 või ka 0,8 sees, jalad põhja ei ulatu, ujuda ka nagu hästi ei oska ja vesi külm - oleks õnnetus kiir küll tulema... :wink: ! Olen ikka olnud oma vanaisa poolt öeldud tarkusetera : hoia ennast ise, hoiab Sind ka Hea Meremeeste Hoidja... järgija! Seepärast soovitaks neil ikka päästevesti mustri kõhule päevitada...
Aga näe, olengi Palupõhja küla vahele jõudnud, ei näe ühtegi lainetegemise keelamise ja kiiruse piiramise märki? Võtan jälle kiiruse maha (igaks juhuks), kasvõi selleks, et kena külakest vaadata!
Mida siis ikkagi teha, et Emajõe kaldad ahtrilainetest ei puruneks?
Pedja jõe suubumiskohas on mootoriga sõitmise keelumärk üleval!
Võrtsjärveni on siit veel 7 kilomeetrit.
Kas kalameestel on siiski ohutu nn. pimeda kurvi taga keset jõge ankrus olla? Kas on õige "tonkasid" kaldalt nii vette visata, et mootorpaadil on nendesse sõitmise vältimiseks oht valele poole toodrit sattuda?
Heietused jätkuvad :lol: !

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev, 18 Sept 2010 19:34 
Eemal
Kasutaja avatar

Rops kirjutas:
Rooli Robi kirjutas:
Kapten Kalle kirjeldatud aegadest annab vist paarikümnel lehel väga huvitava ja värvika ülevaate Dr. Kiur Mölder Seenior! Originaal on Tartus Spordimuuseumis, koopia Meremuuseumis! Selle masinakirja kvaliteet on nukker. Kardan, et skanneerida ja siia üles panna on raske, ehkki võiks?

Olen vist seda ülevaadet isegi korra käes hoidnud ja lehitsenud.Kahjuks lugeda pole saanud.Võiks ikkagi teha proovi-skaneerida ja teistele ka lugemiseks riputada. :)

Pisut lobisemist vanemate meestega ja olemas.Masinakirjas kaust koos piltidega.Vist kolmas eksemplar viiest.Kvaliteet on kehva,aga püüan siiski skannida.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri: Heietused vol.7.
PostitusPostitatud: Pühapäev, 19 Sept 2010 15:59 
Eemal

Tänud Sulle Raivo (Rops), et dr. Kiur Möldri meenutused saad ära skanneerida! Kibelen neid juba hirmsasti lugema! Vestlesin kevadepoole Spordimuuseumist pr. Helve Parmasega Tartu purjetamist kajastavate ürikute kohta, ta ütles, et neid on ülimalt vähe...
Seepärast tuleks meil kõigil, kes vähegi veel jaksavad, oma meenutused kirja panna... Sest keegi ei tea, palju talle antud on...
Ei tea minagi, millal ma järgmine kord Emajõele saan, Atlandist rääkimata...
Aga see sõit jääb mulle meelde, tänu Allanile, ses tema paadiga ma käisin, kui mu elu parim mootorpaadisõit Emajõel...
Niisiis: Jõesuus 11.09.2010.
Pilt
Pilt

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Okt 2010 14:03 
Eemal
Kasutaja avatar

Rops kirjutas:
Rops kirjutas:
Rooli Robi kirjutas:

Pisut lobisemist vanemate meestega ja olemas.Masinakirjas kaust koos piltidega.Vist kolmas eksemplar viiest.Kvaliteet on kehva,aga püüan siiski skannida.

TEHTUD! Sain ka pisut parema kvaliteediga materjali otse foorumlase Dago käest.Failid üsna mahukad,peab paigutamise üle mõtlema.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Okt 2010 15:50 
Eemal

No neid pilte Emajõel toimunust on kellelgil ja kuskil kindlasti.
Teisiti see ei saagi olla,mäletades neid rahvahulki,kes jälgisid veemotopidusid Kvissentalis või rahvapidusid Rannal (Kreutzwald ja Koidula püsisid vaevu veepeal)....
Lihtsalt neid ehk vähe otsitud.
Eh, kui saaks pilku heita Georg Vanamöldri või Säre jne. albumisse....nende piltide koht on kindlasti muuseumis ja alles siis siin.

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev, 10 Okt 2010 17:11 
Eemal
Kasutaja avatar

Selles videos on ka mõned vanad pildid Tartust

Üles
 Profiil  

Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev, 11 Okt 2010 06:34 
Eemal
Kasutaja avatar

Ahoi ! Kipper pani failid üles siia:
http://www.kipper.ee/materjalid/Veel_Ki ... ajoelt.pdf
http://www.kipper.ee/materjalid/Kiur_Mo ... utused.pdf

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 51 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: